Trápení s nadváhou, ach to jaro…

Milé dámy,

Jelikož se blíží jaro a na různých webech se brzy objeví články o tom, jak zhubnout do plavek, dovolím si shrnout nejčastější chyby, kterých se dopouští většina hubnoucích.

Setkávám se stále častěji s vnitřní nespokojeností žen se svou postavou. Ochota si nechat poradit od kohokoliv, kdo se cítí být na dané téma odborníkem je poměrně velká. Ještě větší je někdy škála výmluv, falešné útěchy a pseudo odborných diagnóz ze strany kamarádek a rodiny.  Stále se najde velké množství žen, jež věří na zázrak koupený za peníze. K tomu spadají tabletky na hubnutí, diety ke kterým si musíte nakoupit spoustu jídla jakési značky a toto jídlo většinou práškovité konzistence čehosi odborně znějícího si míchají na koktejl a nahrazují tím oběd. Eventuální dosažené výsledky nevydrží většinou dlouho a jste zpět na své staré váze a někdy se ještě nějaké to kilo přidá.

Co s tím? Myslím jak trvale změnit své návyky a přístup ke svému vlastnímu tělu?

Začněte u sebe.

Změřte si orientačně svůj BMI Index, tedy poměr váha a výška. Nechte si změřit tělesný tuk a hodnoty. Stanovte si ev.s pomocí odborníka (lékař, trenér, výživový poradce) dosažitelné cíle a hlavně časový plán, který bude dlouhodobý.

Pomalu, ale trvale se zbavte špatných návyků. Nenechávejte si radit od lidí, jež mají stejný problém s nadváhou. Má zkušenost je v tomto opravdu tristní…nikam nevede a pojedete pouze v tandemu s osobou se stejnými špatnými návyky. Lepší je mít parťáka, který žije zdravě a bude Vás správně motivovat. A zde si dovolím poznamenat, že radši se obklopte někým kdo Vás mile a někdy ostře poštouchne správným směrem, než někým, kdo má tisíc výmluv, proč je tlustý a vlastně by Vás demotivoval. Ano, doslova radím: Najděte si hubenou kamarádku, jezte spolu, sportujte spolu, nechte se inspirovat.

Má zkušenost se ženami, které se dělí o svá trápení a společně sportují se stejně postiženou osobou bez přítomnosti trenéra jsou podobné. Žádné dlouhodobé pozitivní výsledky, spíše předávání si špatných návyků jeden od druhého.

Nekupujte ženské časopisy, jsou plné hodně vylepšených fotek, opravdu je v nich hojně reklamy na ne právě zdravé a tělu prospěšné jídla. Paradoxně vede čtení časopisů a koukání na obrázky modelek většinou k tomu, že jsme vnitřně frustrované, srovnáváme se s nesrovnatelným a ještě umělým světem pseudokrásek. Povrchně napsané články jsou často o ničem, reklama na kabelky v hodnotě rodinného auta, na umělou krásu ve stylu Ať žije fotoshop nás tedy rozhodně do pohodového modusu nedostane. Proto ušetřeme za tyto časopisy, které nás vlastně více ničí, než pomáhají.

Vykašlete se na všechny diety hereček, propagované na zpravodajských webech. Tyto dámy to dělají ryze za účelem zisku, jsou schopny propagovat úplně všechno, za co se jim řádně zaplatí. Nejsou to opravdové příběhy úspěchu, které inspirují, jsou to marketingově promakané triky, jak z Vás vymámit peníze. A paradoxně zaplatíte za pocit osobního selhání, protože při koupi takového produktu se očekávaný úspěch nedostaví.

Co radím?

Kupte si kvalitní tenisky a začněte chodit, pravidelně, na čerstvém vzduchu, po práci, před prací, v pauze, o víkendech, o dovolené, o svátcích – prostě choďte celý rok. Chůze je zdravá, je vhodná téměř pro každého.

Pokud máte sedavé zaměstnání, choďte denně. Dovolenou si naplánujte aktivní, už žádné all inklusive, to je darda pro tělo, jež stojí krom vydaných peněz za obžerství i 2-3 kila navíc.

Posťte se pravidelně – nemyslím náboženské půsty, ale dopřejte tělu oddech a detox v podobě mini půstů. Zkuste vynechat na nějakou dobu úplně alkohol, když vydržíte aspoň měsíc, uvidíte pozitivní změny a možná se Vám to zalíbí natolik, že omezíte alkohol trvale a uvidíte, jak fajn a dobře se hubne, když odpadnou kalorie z alkoholických nápojů.

Nesrovnávejte se. Inspirujte se pozitivně laděnými lidmi s láskyplným vztahem k vlastnímu tělu a duši. Zkuste změnit Vaše životní postoje a hodnoty, pokud se cítíte být nespokojení. Nežárlete a nespílejte úspěšnějším, zkuste se spíše zamyslet nad tím, jak ten jedinec úspěchu dosáhnul a jakou techniku k tomu použil. Buďte velice skeptičtí, pokud Vám někdo nabídne nějakou zaručenou metodu, jak zhubnout a bude to stát nemalé peníze. Nenechejte se uchlácholit konejšivými řečmi typu „kus ženské“, „holka má pořádné křivky“ a „líbí se mi ženy s pár kily navíc“.

A malá poznámka na okraj: co opravdu nestojí ani korunu a okamžitě přidá na kráse, sympatii a dá se aplikovat okamžitě? Netvářit se frustrovaně, naštvaně a nepřejícně – to je takové české specifikum, které se jako obláček prolíná celou společností a někdy jsou na to někteří Češi dokonce docela pyšní, takový specifický ráz české povahy, řekla bych. Ještě nikdy jsem nikde na světe nepotkala ale člověka, který by si liboval v kontaktu s věčně nasraným a nepřejícným jedincem.  Věřte, že působíte v té celoživotní naštvanosti nesympaticky,  inspirujte se klidně jinými kulturami, kde se lidé častěji umí radovat.

Operace a zákroky: samozřejmě je vždy alternativou odsávání tuku, zákroky na omlazení jsou na českém trhu hojné. Některé mé vrstevnice mají za sebou už několik různých zákroků, liftingů, odsátí tuku, remodeling tváře, poprsí, zadnice, ramen atd. Pokud to máte jako koníčka, hobby a baví Vás se bez námahy proměnit, navíc na to máte finance – proč ne? Neznám sice nikoho, tedy žádnou ženu, která by byla po jakémkoliv zákroku vnitřně spokojenější než předtím, ale o to zde opravdu nejde.  Dokonce se musím přiznat k tomu, že čím dál častěji slýchávám od úspěšných a zdravě sebevědomých mužů, že se jim předělané a přeoperované ženy nelíbí, naopak přirozená krása i se všemi drobnými nedostatky  je pro ně lákavá. No jo…no. Já zase tvrdím, že každému to jeho. Kdyby nebyly umělé krásky, přeoperované Barbínky, béčkové modelky, zlatokopky – koho by si všichni ti fotbalisti, hokejisti a bijci typu Vémoly brali za manželky?  Intelektuálky s vlastními názory? Proto je dobře, že jsou zde ženy typu členky rodiny Kardashian, Vémolovy přítelkyně a mnoho dalších.

Mým vzorem ale tyto dámy nejsou, nebudou a nikdy nebyly. Oslavy hlouposti se prostě neúčastním. Jdu se radši projít a uvařit si něco čerstvého.