Proč prestávám kupovat výrobky z palmového oleje a vyrábím si svou nutellu?

Palmový olej je nyní jedna z nejškodlivějších látek pro přírodu  – a to díky tomu, jak jsou palmy pěstovány .

Téměř v každém hotovém potravinářském produktu z řady výrobků typu polévka ze sáčku až po čokoládové tyčinky je obsažen tento tuk. Je obsažen také v čistících prostředcích, kosmetice a svíčkách, barvách, lacích. V roce 2015 průmysl spotřeboval 60 Miliónů Tun palmového oleje.

Aby se mohly tyto palmové plantáže rozrůstat, jsou především v Indonézii káceny nepředstavitelné plochy pralesa. Některé odhady vycházejí z vykácené plochy velikosti půlky fotbalového hřiště za jednu sekundu! Plocha na výsatbu palmových palem se od roku 1990 zdesetinásobila. To ničí životní prostředí – a zintenzivňuje změnu klimatu: lesní požáry učinily z této země třetího největší producent CO2 na světě…. (Zdroj: SPIEGEL ONLINE)

Zde bojuje zoufalý orangutan proti bagrům, které nemilosrdně kácejí a ničí jeho domov – to vše pro pěstování palem na výrobu palmového oleje a tuku:

https://www.youtube.com/watch?v=R4zzbwM07bw

Ve většině průmyslově vyráběných potravinách je obsažen právě palmový tuk, nebo olej:

Na obrázku vlevo jsou produkty obsahující palmový tuk, vpravo alternativy bez palmového tuku.

Než si příště koupíte snickers, mars tyčinku, doporučuji fair trade alternativu.

Také mýdlo nemusí být právě od výrobců jako Palmolive, ale šetrnější varianta. Právě výrobky firmy Colgate-Palmolive patří dle Greenpeace k těm nejvíce škodlivým.

Ekologické prací prostředky šetří přírodu, viz.varianta na obrázku vpravo.

Také krémy známě značky Nivea nejsou ekologicky důvěryhodné, zároveň jsou značky kosmetiky, které jsou ekologicky vyráběny, poměrně cenově náročné, ale vyplatí se, jako např.Dr.Hauschka, nebo cenově přívětivější zn.Drogerie Rossman Alterra.

I polévka ze sáčku obsahující palmový olej můžete nahradit zdravější variantou značky Alnatura.

Než Milku, tak radši čokoládu zn.Rapunzel, v bio kvalitě a při použití fair trade postupů.

Tak nutellu už nekupuji, vyrábím si ji z lískových oříšků, kokosového mléka, medu, přepuštěného másla. Ke koupi jsou i varianty nutelly v bio kvalitě, viz. obrázek vlevo.

A dove mýdlo už také nekupuji. Alternativy bez použití škodlivého palmového oleje jsou zn. Alterra, Logona, Sante.