Novinky z kulinářského světa

Pár novinek ze světa jídla a pití – inspirace novinkami i věci známé

Svět jídla a nápojů je měnivý a podléhá novinkám s trendům, které jsou určovány gastronomií, blogery a časopisy o jídle a zdravém životním stylu. Podívejme se na některé z těchto food trendů 2017.

Food-Trend: Craft Beer

Pivo je zřejmě nejoblíbenější nápoj Čechů a tento trend není u nás opravdu nic nového a revolučního. Kraft Beer se nazývá ručně vyráběné pivo. Je to pivo, které se vyrábí tradičně, bez záměrného snižování kvality kvůli levnější výrobě, a pouze ze základních surovin. Většinou, ale ne nutně, v menších várkách a v minipivovarech. Zároveň se tyto mini pivovary nebojí při výrobě svého piva experimentovat třeba s kávou, nebo ovocem a vznikají stále nové chutě.

Srozumitelně a dobře popisuje trend Kraft Beer Jakub Veselý z Barlife: http://www.barlife.cz/clanky/craft-beer

Food-Trend: Street Food

Burrito, burgery, plněné bagety, asijské nudle, plněné pirohy, fish and chips – prodáváno ve stylové, předělané americké dodávce je všechno jídlo tak nějak trendy street food. 

K ochutnání toho nejlepšího mezi jídlem na ulici navštivte určitě food festivaly, gastronomické akce a foodparade nejen v ČR. Budete překvapeni, jak se mění zvyklosti i v tomto kdysi nechvalně proslulém oboru. V kom vyvolávají představy street food nějaké ty umaštěné langoše a hranolky z friťáku někde u přehrady a zteplalé pivo z kelímku, bude pozitivně překvapen, jak se časy mění.  Kde jinde než na food festivalu můžete vyzkoušet např.burger z divočáka, pomalu (přes 20 hod.) připravované hovězí (Pulled Beef), vegánské Burritos a mnoho jiných jídel?

Food Trend: Superfood

 Exotické ovoce, semínka, ořechy, mořské řasy jsou propagované jako superpotraviny. A přitom se nejedná jen o exotické ovoce a zeleninu, nebo semínka, jako superfood se dá označit mnoho plodů, druhů bylin, zeleniny, která je nám známá a roste i v našich klimatických podmínkách. Přesná definice superfood stále ještě chybí. Ale dá se celkem s jistotou říct, že se tak označují potraviny se zvýšeným obsahem vitamínů a živin, nezpracované další úpravou. U nás je známá superpotravina např. zelí, kopřiva, ředkvička, kedlubny, mandle, dýňová semínka, červená řepa. Tento trend je asi nejvíce zpochybňován odbornou veřejností a snaha některých výrobců potravin (i potravinových doplňků) vydojit z trendu superpotravin co největší profit je velká. Je ale jasné, že tyto potraviny mají pouze doplňovat zdravou stravu a ev. ji spestřovat – kdo žije ve stresu, bez pohybu a jí nezdravě, toho občasné snězení superpotravin nespasí.

Food-Trend: Detox

zelené smoothies pomáhají při detoxu

Detox je prostě IN: pročištění těla, které navodíme tím, že se budeme vědomě vyhýbat určitým potravinám a koření nám má pomoct se zbavit nadbytečného v těle ( i jedů) a dopomoci k novému pocitu lehkosti a nové energii. Během detoxu omezíme v jídelníčku to, co naše tělo zanáší drobnými i většími škodlivinami. K tomu patří např. bílá mouka, káva, cukr, alkohol. Také se omezují jídla z masa. A samozřejmě se během detoxu nekouří, aby se z těla optimálně dostaly ven škodliviny. Místo cigarety a sklenky vína, nebo piva si dopřáváte více čerstvé zeleniny a ovoce, moderní pseudo obilniny typu quinoa, proso a  neloupaná přírodní rýže dodávají bohatě živiny a pomáhají nasytit. Odměnou za poctivě provedený detox, nebo půst je nám vždy: lepší pleť, více energie během dne, zlepšení imunity, kondice, tělesných hodnot, funkcí orgánů v těle, vypadáme mladší a cítíme se tak. Pro ty, kdo se bojí omezení v jídelníčku, nebo své vlastní nedisciplinovanosti a ví, že už mají na nezdravém jídle vypěstovanou závislost a detox pro ně zní jako utopie, doporučuji začít s 3 denní mini kůrou a pomalu, ale trvale měnit své návyky.

Food-Trend: Pseudoobiloviny

Quinoa, Amarant a pohanka patří k takovým pseudoobilovinám, to znamená, že se dají zpracovat podobně jako obiloviny. Zrnka těchto plodin nás zásobují důležitými a hodnotnými proteiny a minerálními látkami a mají dobrou pověst mezi zdravými potravinami. Mimo to jsou všechny tři zmiňované druhy bezlepkové a možné konzumovat i při různých alergiích. Relativně nová je poptávka po chia semínkách, které dodávají energii a zasytí na dlouhou dobu.  U vegánců jsou chia semínka velice oblíbená, protože nahrazují při pečení koláčů i dortů vajíčka. Výhoda semínek: jsou bezlepkové.

Food-Trend: Misfits

Heslo „jezme celou úrodu“ se týká trendu jíst ze sklizeného ovoce a zeleniny i takové kousky, které jsou „Misfits“ (tedy nepovedené kusy). Tyto kusy neodpovídají normám z důvodu tvaru a jsou zbytečně vyřazovány z prodeje jen kvůli svému tvaru- ať příliš zahnuté salátové okurky, velikostí neodpovídající brambory, mrkev se dvěma a více výrůstky, vše se zbytečně vyhazuje. A do polévek, nebo salátů nepotřebujeme stejnoměrně tvarovanou zeleninu vůbec. (Je vůbec nutná perfektně vypadající zelenina a ovoce? Osobně dám přednost i neobvykle tvarovaným kouskům z domácího sadu před super naskládanou nabídkou z běžných supermarketů.)

Food-Trend: (nejen) čínské nudle

Čínské nudle jsou v Evropě stále oblíbenější, mají totiž jinou konsistenci než běžné těstoviny a přijmou více vůní a chutí. A opravdu nemyslím teď ty olejovité, mastné nudle z vietnamského, nebo čínského bufetu, či restaurace, podávané v plastové misce a s plastovým příborem, jak to známe z mnoha vietnamských restaurací po ČR. Spíše se jedná o pokrmy typu oblíbená a sytá polévka Pho bo, nebo Bun Bo Nam Bo (Restované hovězí kousky s čerstvým salátem, sladkokyselou zálivkou a rýžovými nudlemi), nudle soba, rýžové nudle ve spoustě variací. Výbornou vietnamskou gastronomii zažijete např. v restauraci Gao Den v Praze. http://gaoden.cz/koncept/

Food-Trend: Low Carb

Kdo se řídí pravidlem Low Carb – ten redukuje příjem sacharidů na minimum a místo toho konzumuje ve vysokém příjmu kvalitní tuky. Je to metoda známá jako např. Paleo strava, Atkins, Logi, nebo South-Beach. Konzumují se ve velké míře zelenina, maso, ryby, nebo vajíčka na mnoho způsobů. Obiloviny, brambory, ovoce, sladkosti a mléčné výrobky (kvůli mléčnému cukru – laktóze) se omezí, nebo vynechají.

Food-Trend: Food pairing

Už žádná nuda na talíři: Food pairing – je metoda k ideální kombinaci potravin na bázi svých vůní – tedy aromatických látek. Žádná alchymie – jsou prostě druhy bylin, ovoce a zeleniny, které si spolu mimořádně rozumí.

Food-Trends
Food pairing je „umění vědy“ která pomíhá najít tu ideální kombinaci aromat
Tento koncept má pomáhat kuchařům, vývojářům a testerům receptů a jiným vášnivým foodies, aby vytvářeli povedené kombinace chutí a vůní. Tento princip se zakládá na vědeckých výsledcích z oblasti přírodních aromatických látek a druhů chutí, které jsou člověku známy:  náš jazyk jich rozeznává pět – hořkost, kyselost, slanost, sladkost a umami. Ale nejenom chuťové smysly jsou u přijímání potravy důležité, ale také vůně. V kombinaci chuťových a čichových schopností se vytváří v našem mozku komplexní  vjem vůní a aromatických látek, pomocí přijatých složek, nebo přísad v jídle.  

Metoda Food pairings používá postup, kdy jsou v laboratoři zkoumány jednotlivé suroviny na své vůně. Vůně jahod se dá např. popsat jako: ovocná, kořeněná, citrónově kyselá, sýrová a zemitá až pražená. Díky těmto odstínům chutí, mohou být jahody kombinovány s jinými potravinami, které mají podobné vůně a chutě. Lehce pražená chuť se dá najít např.  v čokoládě, stopy citrónu jsou v bazalce – a tak vznikají nekonečné kombinace možností, jak a s čím jahody optimálně kombinovat.

Získané zjištění jsou zaznamenány v grafické podobě, zájemcům o logický svět  kombinací surovin při přípravě jídel doporučuji navštívit stránku: Food pairing

Food-Trend: Hybrid-Food

Tento trend se zaměřuje na smíchání stávajících produktů: Hybrid-Food vzniká, když se z těsta na croissanty vytvoří donatový kroužek, který se uvnitř naplní.

Food-Trends
Název „Cronut“ je slovní spojení donatu a croissantu a výsledkem je „to nejlepší z obou druhů pečiva“

Cronut je kombinace předností Croissantů und Donutů, opticky se více podobá Donatu, uvnitř má ale strukturu  Croissantu. Tento trend pochází z New Yorku, pekař Scot Rossillo vyrobil totiž první Cragels, spojení právě Croissantu a Bagelu.

Název Hybrid-Foods se netýká pouze spojení sladkých produktů, najdete zde i vydatnější kombinace, u Ramen burgru je houska nahrazena japonskými ramen nudlemi ochucenými sojovou omáčkou.  Mezi sushi fanoušky je známý Sushirritho, který spojuje to nejlepší ze sushi rolek a burita – velká asijská rýžová rolka s typicky latinskoamerickou náplní.