Living is giving! Do what is right, not what is easy. Aneb o laskavé Lauře

Minulý týden jsem se na Bento.de dočetla o zajímavém projektu slečny Laury Kaldinski z Dortmundu, která provozuje kavárnu http://www.fuerleibundseele.com/ v (ne právě honosné) části tohoto města. Lauru jsem oslovila a jsem nadšená jejím optimismem, laskavostí a dobrým srdcem – a hlavně jejím nápadem.

V čem je kavárna „Grüner Salon“ a další čtyři podobné bistra jedinečné? A v čem je jedinečná její provozovatelka Laura?

Čtvrť Nordstadt  v Dortmundu, kde je také Lauřina kavárna není u mnoha obyvatel právě oblíbená městská část, některým ulicím se místní rádi vyhnou – a žije zde nejvíce obyvatel s nízkými příjmy. Dokonce tak nízkými, že i káva a zákusek „v cukrárně na rohu“ jsou brány jako luxus.

V tomto městě žije také Laura, 26 letá mladá žena, která pracuje jako Social-Media-manažerka pro univerzitu v Dortmundu. I když si Lauřina matka prosadila, že dcera bude po maturitě studovat vysokou školu (a ne se učit cukrářkou), Lauřin zájem o vaření/pečení jí zůstal.
Před více než dvěma roky si založila Foodblog „Für Leib und Seele“ – a je zakladatelka projektu, který umožnuje v kavárně Grüner Salon a dalších 4 kavárnách, že si každý – a to opravdu každý – v tomto městě může dovolit skvělou kávu a něco sladkého k tomu.

„Cca. 2000 lidí si denně prohlíží můj Blog“, říká Laura. K tomu přičtěte dalších tisícovky lidí, kteří nás sledují na Facebooku a Instagramu. „Tuto skutečnost jsem chtěla využít pro něco smysluplného.“

Lauřin nápad: V kavárnách, které jsou součástí tohoto projektu, zákazníci (kteří si to mohou dovolit) zaplatí dobrovolně více (než je daná cena na nápojovém a jídelním lístku).

To, co je zaplaceno navíc, se napíše podle hodnoty na poukázky, které visí nad barem. Např. poukázka na jeden kus jablkového koláče, poukázka na koláč dle vlastního výběru atd. Lidé, kteří si z finančních důvodů nemohou kávu dopřát, takto využijí navěšených voucherů kterými potom platí svou konzumaci.

Tento projekt je založen na důvěře, říká Laura – nikdo se nemusí za svou konzumaci platit více, než jaké jsou ceny, nikdo není nucen využít poukázek a hlavně – nikdo se nemusí stydět, pokud poukázky využije.

„Jedno jestli samoživitelka, uprchlík, bezdomovec, nebo důchodce, každý je vítán.“

To, co se snaží zavést Laura v Dortmundu existuje v Itálii už přes 100 let.“Caffè Sospeso“ – tak se jmenuje koncept, který má třeba v Neapoli už dlouhou tradici. Neapol jako město zná chudobu, korupci a sociální systém, který nechce fungovat. A právě návštěva Itálie přivedla Lauru na nápad, zkusit něco podobného. „Viděla jsem, jak barista někomu podával kávu, která byla pro něj zdarma“, říká.

Po celém světě existují iniciativy, které motivují k tomu, někomu darovat/zaplatit kávu. V „Suspended Coffees“ sestavili seznam, kde všude si  můžete takovou kávu dát. V Německu jsou to některé kavárny např. v Berlíně, Kolíně a Frankfurtu.

Jenže ve většině případů nejsou v těchto městech kavárny organizované – (není garance, že to opravdu podle těchto principů funguje). Laura ale vymyslela systém poukázek, představuje kavárny na svém blogu, zůstává v kontaktu, navštěvuje je pravidelně. Stará se tedy o to, aby se lidé o těchto kavárnách dozvěděli.

V „Grünen Salon“, kavárně, ve které to všechno začalo, bylo za minulý týden rozdáno více než 30 takových gratis káv, zákusků, koláčků, nebo obědů.

Není těžké najít ty, kteří chtějí dávat, tedy přeplatit – těžší je najít ty, kteří si jinak návštěvu kavárny nemohou dopřát. U mnoha lidí je to stud, který jim brání přijmout něco gratis, říká Laura. Já ale doufám, že bude nejen dáváno, ale i přijímáno. 

Jeden stálý host této Dortmundské kavárny ji nedávno poděkoval. Využil už několika poukázek. „Měla jsem skoro slzy v očích“ říká Laura. A jeden návrh do budoucna má tento pán také: Napsat na poukázky také jména dárců by bylo dobré. Vysvětlil Lauře, že by rád poděkoval všem, kdo mu darovali kávu.