Které potraviny podporují soustředění a výkonnost?
I myšlení závisí na tom, co jíme!

- Avokádo: Obsahuje draslík, esenciální mastné kyseliny a vlákniny. Neobsahuje cholesterol, ale je bohaté na antioxidanty, které brání oxidačnímu poškození buněčných jader. Avokádo je ideálním zdrojem energie pro mozek. Vylepšuje paměť, pomůže zvyšovat výkonnost a brání neurodegeneraci.
- Borůvky: Mezi mají velmi vysoký antioxidační účinek, a mohou se jíst denně. Jsou užitečné pro funkci mozku a paměť. Antioxidanty obsažené v nich zabraňují volným radikálům poškozovat buňky a tím zvýšit kognitivní schopnosti.
- Brokolice: Jedná se o jeden z nejzdravějších druhů zeleniny, a je dostupná po celý rok. Kromě důležitých minerálů dodává antioxidanty, které brání oxidačnímu poškození genomu. Obsah vitaminu K v brokolici prospívá i fungování mozku a umožňuje optimalizovat jeho funkce.
- Celozrnné výrobky: Každá buňka ve tvém těle potřebuje energii, aby mohla fungovat. Abychom tuto energii zajistili bez toho , abychom si tím permanentně udržovali vysoký obsah hladiny cukru v krvi, je důležité jíst jídla s nízkým glykemickým indexem. Konstantě udržovaná, ale ne na neúměrně vyšší hladina cukru v krvi nám zajišťuje tolik potřebnou energii, která se udrží po dlouhou dobu. Potom funguje i paměť na výbornou. Celozrnné produkty mají nízký glykemický index. A také nás zásobují celou řadu dalších živin, ze kterých profitují i naše nervové buňky. Doporučované druhy celozrnných potravin: Quinoa, otruby, přírodní hnědá rýže, celozrnné těstoviny, celozrnný chléb.
- Olivový olej: Oproti jiným tukům a olejům se při jeho konzumaci nezvyšuje hladinu cholesterolu a nedochází k ucpávání cév. Olivový olej obsahuje esenciální mastné kyseliny, které přispívají ke zdravé regulaci koncentrací krevního tuku. Obsahuje také vitamíny, minerály, sacharidy a antioxidanty, které chrání mozek jako celek a zabraňují degenerativním onemocněním.
- Potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny: To jsou mastné kyseliny, které neprodukuje naše tělo, a my je získáváme vhodným jídlem. Jsou velice důležité pro zdraví a funkci našich mozkových buněk, a také mají pozitivní efekt na kardiovaskulární systém a cévy. K nejdůležitějším mastným kyselinám patří omega-3-mastné kyseliny. Mohou zlepšovat funkčnost mozku a paměti, a snad i oddalovat příchod Alzheimerovy choroby. mastné kyseliny obsahuje: Losos, pstruh, makrela, sleď, sardinky, chia semínka, lněná semínka, soja a sójové produkty, dýňová semínka, sušené ovoce.
- Rajčata: Obsahují silné antioxidanty, například lykopen. Proto chrání buňky před útoky volných radikálů. Takové poškození buněk úzce souvisí s vývojem neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.
- Řapíkatý celer: Obsahuje luteolin, flavonoid, který působí jako antioxidant a zabraňuje předčasnému stárnutí tkáně. Pravidelná konzumace celeru má pozitivní vliv na tělesné a duševní zdraví. Pro maximální přínos se doporučuje denní konzumace.